Аналіз проведеної роботи в системі освіти Мар'їнської територіальної громади та надання допомоги учасникам освітнього процесу
Аналіз проведеної роботи в системі освіти Мар'їнської територіальної громади та надання допомоги учасникам освітнього процесу.
Мережа закладів освіти Мар'їнської теритаріаліної громади складає 7 закладів дошкільної освіти (призупинено діяльність), 8 закладів загальної середньої освіти та 3 заклади позашкільної освіти (ЦПО, ДЮСШ, СЮН), також функціонують 2 освітні установи: інклюзивно-ресурсний центр та центр професійного розвитку педагогічних працівників. Упродовж звітного періоду Відділом систематично проводились наради з керівниками підпорядкованих закладів освіти громади, здійснювався контроль та моніторинг щодо огранізації навчально-виховного процесу. Після початку повномасштабного вторгнення всі учні перейшли з очної форми навчання на дистанційну. Воєнний стан та повітряні тривоги - ці дві речі повністю підпорядкували собі всі сфери нашого життя та змусили докорінно переглянути освітній процес. До дистанційного навчання в умовах війни неможливо підготуватися, хоча й учителі все ж отримали величезний досвід. Педагоги зазначили, що насправді надскладними завданням було зібратися та продовжувати свою роботу. І перестати боятися. Це дійсно було непросто, але наші освітяни впоралися. Значний обсяг роботи в цьому напрямку здійснюється центром професійного розвитку педагогічних працівників.
У 2023 році ЦПРПП було проведено понад 90 вебінарів, 40 тренінгів, а також семінарів, творчих зустрічей, засідань професійних спільнот, онлайн-зустрічей, видано більше 500 сертифікатів про підвищення кваліфікації педагогічних працівників, видано 2 електронних збірники, 5 кейсів для вчителів НУШ.
Авторами збірника "З Україною в серці" стали 32 вчителя, над створенням методичного збірника "Завдання з зарубіжної літератури для учнів 5 класу НУШ" - 11 учителів зарубіжної літератури закладів освіти. Над методичними кейсами професійних спільнот мовно-літературної галузі працювали 34 вчителя.
Освітяни громади є учасниками професійних конкурсів різного рівня: «Учитель року» в номінації «Географія» – 2 вчителя; обласний фестиваль ДоноблІППО "Шукай краси, добра шукай" - 6 фіналістів; 12 педагогів та 4 учні долучилися до онлайн-виставки "Незламний Василь Стус" (КУ “ЦПРПП” Мар'їнської МВЦА); в обласному флешмобі до Дня європейських мов - 11 учителів англійської мови.
Проведено низку заходів, присвячених мотивації педпрацівників до професійного зростання.
З метою надання індивідуальної підтримки внутрішньої мотивації педагогів розпочала свою роботу «Мобільна онлайн-супервізія». Для отримання такої допомоги заклад освіти надає заявку за допомогою Google Form, в якій визначено зручний час роботи, питання для отримання консультації (управлінська діяльность, організація навчального процесу в дистанційному форматі та інші). Можна обрати формат супервізії (індивідуальний чи груповий), також експерта – супервізора з числа працівників ЦПРПП та інших ЗЗСО. Під час проходження супервізії педагог отримує як теоретичну інформацію, так і можливість удосконалювати практичні навички. Одним із актуальних питань є подолання освітніх втрат.
Педагог - професія, що допомагає, і кожен вчитель відчуває в душі глибоку потребу бути корисним. Ця ідея втілена в інноваційному проєкті "Освітній Хаб Мар'їнської міської територіальної громади". Він має дві складові: перша – це офлайн-локації в м. Павлоград Дніпропетровської області. ВПО - педагоги, здобувачі освіти, батьки Мар'їнської громади, можуть отримати нові знання, навички, відвідати різні виховні заходи, отримати психологічну допомогу та поспілкуватися. Друга складова проєкту – це онлайн-платформа, де організовані локації, орієнтовані на різні цільові аудиторії. В Освітньому Онлайн Хабі доступні 8 напрямів діяльності для тих, хто хоче: розвинути цифрові компетенції; покращити рівень англійської мови; навчитися говорити красиво і правильно українською мовою; отримати допомогу психологів; підготуватися до вступу в 1 клас; відвідати цікаві заняття з розвитку здібностей молодших школярів; ознайомитись, як учителеві зберегти своє здоров'я; покращити свої знання та підготуватися до НМТ (ЗНО). Більше 50 педагогів закладів освіти нашої громади працюють на волонтерських засадах. Усвідомлення того факту, що від твоєї роботи отримують користь інші люди, дуже живить мотивацію.
Другий рік поспіль проводиться відкрита дистанційна виставка для популяризації використання цифрових технологій в освіті з метою трансляції успішного педагогічного досвіду «Чудова ідея!». У минулому навчальному році на виставці «Чудова ідея! Сучасні педагогічні технології - досвід застосування» представлено 123 роботи вчителів. У цьому навчальному році виставка присвячена використанню методів, прийомів, інструментів взаємодії між учителем та здобувачами освіти в асинхронному форматі дистанційного навчання. Це справжня скарбниця досвіду в організації дистанційного навчання, яка налічує 146 робіт. Усі учасники отримують сертифікати й подяки.
Успішно функціонують сайти ВОКСМ, ЦПРПП і закладів освіти. Це на даний момент актуальний ресурс для комунікації, відмінне місце спілкування з колегами – обмін досвідом, обговорення важливих питань, підвищення статусу в професійній спільноті, підтримка іміджу сучасного педагога, це місце, де можна знайти будь-яку інформацію, де демонструються кращі практики й наш досвід роботи. На сайті ЦПРПП постійно поповнюються й оновлюються сторінки щодо забезпечення внутрішньої системи якості освіти, організації дистанційного навчання, атестації педпрацівників, реалізації різних проєктів в галузі освіти, створена «Цифрова майстерня педагога», де зібраний досвід використання цифрових ресурсів у педагогічній діяльності при організації дистанційного навчання.
У цьому році ми ділилася досвідом роботи під час дискусійного майданчика «Якість освіти в громаді: виклики та подолання» в м. Києві, де взяли участь керівники органів управлінь освітою, центрів професійного розвитку педагогічних працівників та керівники закладів освіти Донецької, Хмельницької та Львівської областей.
Однак зміна форми навчання може вплинути на освітні результати. Що робити з освітніми втратами, які виникли через проблеми з доступом до інтернету, відключеннями електроенергії, повітряними тривогами під час уроків? На це питання шукають відповіді директори, учителі та освітні експерти. Але єдиного та універсального рецепта для всіх поки що не знаходять. У листопаді 2023 року був проведений моніторинг навчальних досягнень учнів з чотирьох предметів: українська мова, математика, історія України, англійська мова. Наші учні показали непогані результати.
Ефективність комплексних заходів управління та закладів освіти щодо підвищення інтелектуального й освітнього рівнів підтверджена результатами ЗНО (НМТ), кількістю випускників шкіл, які нагороджені золотими й срібними медалями, похвальними грамотами й листами, а також кількістю випускників, які продовжать навчання у вищих навчальних закладах 3-4 рівнів акредитації.
У 2023 році під впливом повномасштабної війни формат проведення ЗНО здійснювався за спрощеною версією у формі Національного мультипредметного тесту. Незважаючи на виклики часу, 3 учні закладів загальної середньої освіти нашої громади отримали максимальні 200 балів, а один -400 балів.
Організовано роботу для удосконалення освітнього процесу з обдарованими дітьми, надання їм ґрунтовних, міцних знань, Здобувачі освіти брали участь у різноманітних конкурсних змаганнях. Упродовж 2023 року в закладах освіти громади понад 50 масових заходів проводились у дистанційному форматі.
Наші учні є постійними учасниками Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів. Так, якісний показник їх результативності у 2022/2023 навчальному році складав 44%, 2023/2024 – 49%. У І етапі олімпіад - 959 учасників (11 предметів). ІІ етап олімпіад - 181 учасник, переможців - 133 (І місце - 22уч., ІІ місце - 38 уч., ІІІ місце - 73 уч. Запрошено на ІІІ етап - 29 з 8 предметів. Про ефективну позакласну роботу з навчальних предметів свідчить також і участь наших учнів та вихованців у різноманітних конкурсах, турнірах, фестивалях, вікторинах, змаганнях. Серед них є переможці районних, обласних етапів. Традиційно учнівство нашої громади бере участь у Міжнародному мовно-літературному конкурсі учнівської творчості імені Тараса Шевченка. У другому етапі цьогоріч взяли участь у конкурсі 18 учнів, за результатами перевірки дипломом І ступеня відзначено 7 учасників, дипломом ІІ ступеня – 5 учениць, дипломом ІІІ ступеня – 2 учениці. Шість переможців візьмуть участь у ІІІ (обласному) етапі, який відбудеться 10 січня 2024 року. У другому етапі ХХІV Міжнародного конкурсу імені Петра Яцика взяли участь 57 учнів з 3-го по 11 класи. За результатами перевірки дипломами І ступеня відзначено 10 учнів, дипломами ІІ ступеня - 9 учнів, дипломами ІІІ ступеня - 11 учнів.
Протягом 2023 року Відділом було отримано 20 планшетів для учнів початкових класів та 10 хромбуків, 59 ноутбуків для учнів 5-11-их класів від департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації у формі благодійної допомоги за підтримки Корейського агентства міжнародного співробітництва та Представництва дитячого фонду ООН в Україні (ЮНІСЕФ) та від УПРАВЛІННЯМ ВЕРХОВНОГО КОМІСАРА ООН У СПРАВАХ БІЖЕНЦІВ. Усі пристрої першочергово передані дітям із вразливих категорій населення (діти-сироти, діти з малозабезпечених і багатодітних сімей та обдаровані діти).
Але є ще багато проблем та завдань, які треба вирішувати:
- систематизувати досвід та вдосконалити здобутки менеджменту в середній освіті, що надбані за період воєнного часу, особливо щодо безпеки освітнього процесу;
- зосередити зусилля на впровадженні заходів антикризового менеджменту, проєктної роботи, вирішенні завдань щодо цифровізації освіти, організації роботи педагогічних спільнот, психологічної підтримки учасників освітнього процесу, професійної та інформативної підтримки педпрацівників, розробці методичного забезпечення з метою подолання викликів сьогодення та створення умов для професійного розвитку педагогів.
Начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Мар'їнської міської військової адміністрації
Людмила ПАНЧЕНКО